Jąkanie u dzieci

Do tej pory nie ma jednej decydującej przyczyny występowania jąkania u dzieci. Często zdarza się, że przychodzą rodzice z dzieckiem do mojego gabinetu i oczekują odpowiedzi na pytanie - dlaczego ich dziecko się jąka.Dla nas logopedów jest to niezmiernie trudne pytanie. Jednak doświadczony terapeuta potrafi sobie z tym poradzić. Jak?Przede wszystkim musisz wiedzieć, że bardzo ważny jest

  • Wywiad z rodzicami na temat rozwoju dziecka, rozwoju mowy, usposobieniu dziecka, historii rodziny (czy były przypadki niepłynności).

  • Obserwacja rodziny - w jaki sposób rodzice komunikują się ze sobą i dzieckiem. Jak funkcjonuje rodzina.

  • Samo badanie mowy dziecka w różnych próbach daje nam też sporo informacji.

Na to, że dziecko się jąka składa się wiele przyczyn.Może genetyczne, neurologiczne, psychologiczne, społeczne - środowiskowe.Przyśpieszony rozwój mowy, opóźniony rozwój mowy. Aby podjąć skuteczne działania terapeutyczne należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i pamiętać, że każde dziecko, które trafi do naszego gabinetu z niepłynnością mowy należy traktować jak potencjalną, przyszłą osobę jąkającą się. Lepiej podjąć działania profilaktyczne niż później zmagać się z terapią.


0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie